BAS7002VH6327XTSA1
DigiKey Part Number
BAS7002VH6327XTSA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BAS7002VH6327XTSA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BAS7002VH6327XTSA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS7002VH6327XTSA1
Description
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA PGSC7921
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 70 V 70mA Surface Mount PG-SC79-2-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BAS7002VH6327XTSA1 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 50 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
2pF @ 0V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
70mA
Supplier Device Package
PG-SC79-2-1
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 15 mA
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed