BTS4130QGAXUMA1
DigiKey Part Number
BTS4130QGAXUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BTS4130QGAXUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BTS4130QGAXUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTS4130QGAXUMA1
Description
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 DSO-20
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 2.1A PG-DSO-20-32
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BTS4130QGAXUMA1 Models
Category
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
Not Required
Mfr
Current - Output (Max)
2.1A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Rds On (Typ)
130mOhm
Part Status
Active
Input Type
Non-Inverting
Switch Type
Features
Status Flag
Number of Outputs
4
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Ratio - Input:Output
1:1
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Configuration
High Side
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
N-Channel
Supplier Device Package
PG-DSO-20-32
Interface
On/Off
Package / Case
Voltage - Load
5.5V ~ 20V