CY8C24123A-24SXI
DigiKey Part Number
CY8C24123A-24SXI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CY8C24123A-24SXI
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
M8C PSOC™1 CY8C24xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 4KB (4K x 8) FLASH 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CY8C24123A-24SXI Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
256 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.4V ~ 5.25V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 4x14b; D/A 2x9b
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
M8C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
24MHz
Supplier Device Package
8-SOIC
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)