CY8C24223A-24PVXI
DigiKey Part Number
448-CY8C24223A-24PVXI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CY8C24223A-24PVXI
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SSOP
Detailed Description
M8C PSOC™1 CY8C24xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 4KB (4K x 8) FLASH 20-SSOP
EDA/CAD Models
CY8C24223A-24PVXI Models
RAM Size
256 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.4V ~ 5.25V
Data Converters
A/D 8x14b; D/A 2x9b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
24MHz
Supplier Device Package
20-SSOP
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)