FF08MR12W1MA1B11ABPSA1
DigiKey Part Number
448-FF08MR12W1MA1B11ABPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FF08MR12W1MA1B11ABPSA1
Description
MOSFET 2N-CH 1200V AG-EASY1BM-2
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 150A (Tj) Chassis Mount AG-EASY1BM-2
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9.8mOhm @ 150A, 15V
Manufacturer
Infineon Technologies
Vgs(th) (Max) @ Id
5.55V @ 90mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
450nC @ 15V
Packaging
Tray
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
16000pF @ 600V
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Package / Case
Module
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Supplier Device Package
AG-EASY1BM-2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
150A (Tj)