FF1400R17IP4PBOSA1
DigiKey Part Number
FF1400R17IP4PBOSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FF1400R17IP4PBOSA1
Description
IGBT MODULE 1700V 1400A MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop 2 Independent 1700 V 1400 A Chassis Mount Module
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
5 mA
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Capacitance (Cies) @ Vce
110 nF @ 25 V
Series
Input
Standard
Packaging
Tray
NTC Thermistor
Yes
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
IGBT Type
Trench Field Stop
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
2 Independent
Package / Case
Module
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1700 V
Supplier Device Package
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
1400 A
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.2V @ 15V, 1400A