FS100R12W2T7B11BOMA1
FP25R12W1T7_B11 1200 V, 25 A PIM IGBT Module | Datasheet Preview
FS100R12W2T7B11BOMA1
DigiKey Part Number
448-FS100R12W2T7B11BOMA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS100R12W2T7B11BOMA1
Description
IGBT MOD 1200V 100A AG-EASY2B-1
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Single 1200 V 100 A Chassis Mount AG-EASY2B-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FS100R12W2T7B11BOMA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.50V @ 15V, 100A
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Collector Cutoff (Max)
9 µA
Series
Input
Standard
Packaging
Tray
NTC Thermistor
Yes
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C
IGBT Type
Trench Field Stop
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Single
Package / Case
Module
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Supplier Device Package
AG-EASY2B-1
Current - Collector (Ic) (Max)
100 A