IAUA180N04S5N012AUMA1
DigiKey Part Number
448-IAUA180N04S5N012AUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IAUA180N04S5N012AUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IAUA180N04S5N012AUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IAUA180N04S5N012AUMA1
Description
MOSFET N-CH 40V 180A HSOF-5-1
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 180A (Tc) 125W (Tc) Surface Mount PG-HSOF-5-2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IAUA180N04S5N012AUMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
100 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6158 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
125W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-HSOF-5-2
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
7V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.2mOhm @ 90A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
3.4V @ 70µA