IPB095N20NM6ATMA1
DigiKey Part Number
448-IPB095N20NM6ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPB095N20NM6ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPB095N20NM6ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB095N20NM6ATMA1
Description
IPB095N20NM6ATMA1
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 13A (Ta), 116A (Tc) 3.8W (Ta), 300W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-U01
EDA/CAD Models
IPB095N20NM6ATMA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.7mOhm @ 62A, 15V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 186µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
66 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5500 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.8W (Ta), 300W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO263-3-U01
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V, 15V