IPB65R045C7ATMA2
DigiKey Part Number
IPB65R045C7ATMA2TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPB65R045C7ATMA2CT-ND - Cut Tape (CT)
IPB65R045C7ATMA2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB65R045C7ATMA2
Description
MOSFET N-CH 650V 46A TO263-3
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 46A (Tc) 227W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3
EDA/CAD Models
IPB65R045C7ATMA2 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1.25mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
93 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4340 pF @ 400 V
Power Dissipation (Max)
227W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
PG-TO263-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
45mOhm @ 24.9A, 10V