IPB70N04S406ATMA1
DigiKey Part Number
IPB70N04S406ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPB70N04S406ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPB70N04S406ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB70N04S406ATMA1
Description
MOSFET N-CH 40V 70A TO263-3
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 70A (Tc) 58W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPB70N04S406ATMA1 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
32 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2550 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
58W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.2mOhm @ 70A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 26µA