IPB70N10S312ATMA1
DigiKey Part Number
IPB70N10S312ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPB70N10S312ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPB70N10S312ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB70N10S312ATMA1
Description
MOSFET N-CH 100V 70A TO263-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 70A (Tc) 125W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
66 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4355 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
125W (Tc)
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
11.3mOhm @ 70A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 83µA