SPP17N80C3XKSA1
DigiKey Part Number
SPP17N80C3XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPP17N80C3XKSA1
Description
MOSFET N-CH 800V 17A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 800 V 17A (Tc) 208W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPP17N80C3XKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.9V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
177 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2320 pF @ 25 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
208W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V