TLE4972AE35S5XUMA1
DigiKey Part Number
448-TLE4972AE35S5XUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-TLE4972AE35S5XUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-TLE4972AE35S5XUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLE4972AE35S5XUMA1
Description
CURRENT SEN HE/DIF 2000A PG-VSON
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 2000A 1 Channel Hall Effect, Differential 6-PowerVDFN
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TLE4972AE35S5XUMA1 Models
Category
Frequency
210kHz
Mfr
Voltage - Supply
3.1V ~ 3.5V
Response Time
700ns
Current - Supply (Max)
25mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Package / Case
6-PowerVDFN
Sensitivity
62mV/mT