IN-P32TRRRGB
DigiKey Part Number
1830-IN-P32TRRRGBTR-ND - Tape & Reel (TR)
1830-IN-P32TRRRGBCT-ND - Cut Tape (CT)
1830-IN-P32TRRRGBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IN-P32TRRRGB
Description
LED RGB CLEAR SMD BOTTOM ENT
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red, Green, Blue (RGB) 624nm Red, 525nm Green, 470nm Blue LED Indication - Discrete 2V Red, 3.2V Green, 3.2V Blue 4-SMD, Flat Leads
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V Red, 3.2V Green, 3.2V Blue
Mfr
Current - Test
20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Common Anode
Wavelength - Peak
632nm Red, 520nm Green, 468nm Blue
Lens Transparency
Clear
Package / Case
4-SMD, Flat Leads
Millicandela Rating
Size / Dimension
3.25mm L x 2.80mm W
Lens Style
Round with Flat Top
Height (Max)
2.05mm
Lens Size
2.40mm Dia