MOT-IG42-12V-3600
DigiKey Part Number
2685-MOT-IG42-12V-3600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOT-IG42-12V-3600
Description
42MM PLANETARY GEAR MOTOR - BRUS
Customer Reference
Detailed Description
Brushed DC Motor Gearmotor 1.65 RPM 14.61W 12VDC
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
11957.04 / 84435.26
Manufacturer
ISL Products International
Power - Rated
14.61W
Packaging
Bulk
Size / Dimension
Round - 1.772" Dia (45.00mm)
Part Status
Active
Diameter - Shaft
0.315" (8.00mm)
Type
DC Motor
Length - Shaft and Bearing
6.008" (152.60mm)
Function
Gearmotor
Mounting Hole Spacing
1.378" (35.00mm)
Motor Type
Brushed
Gear Reduction Ratio
3600
Voltage - Rated
12VDC