DPG60IM300PC-TUB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
IXYS
In Stock: 839
Datasheet
Diode 300 V 60A Surface Mount TO-263 (D2PAK)
TO-263-D2PAK
DPG60IM300PC-TUB
DigiKey Part Number
238-DPG60IM300PC-TUB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPG60IM300PC-TUB
Description
DIODE STANDARD 300V 60A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
35 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 300 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
80pF @ 150V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
300 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Average Rectified (Io)
60A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.43 V @ 60 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)