IXFK78N50P3
DigiKey Part Number
IXFK78N50P3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFK78N50P3
Description
MOSFET N-CH 500V 78A TO264AA
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 500 V 78A (Tc) 1130W (Tc) Through Hole TO-264AA (IXFK)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
147 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
9900 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
1130W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
TO-264AA (IXFK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
68mOhm @ 500mA, 10V