IXTA100N04T2-TRL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 40 V 100A (Tc) 150W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
TO-263-D2PAK
IXTA100N04T2-TRL
DigiKey Part Number
238-IXTA100N04T2-TRLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTA100N04T2-TRL
Description
MOSFET N-CH 40V 100A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
25.5 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2690 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
150W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7mOhm @ 25A, 10V