IL-10P-S3EN2-1
DigiKey Part Number
IL-10P-S3EN2-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IL-10P-S3EN2-1
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.5MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.098" (2.50mm)
Contact Length - Mating
0.236" (6.00mm)
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Part Status
Active
Overall Contact Length
0.500" (12.70mm)
Connector Type
Insulation Height
0.382" (9.70mm)