IL-AG5-22P-D3T2
DigiKey Part Number
670-2882-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IL-AG5-22P-D3T2
Description
CONN HEADER VERT 22POS 2.5MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 22 position 0.098" (2.50mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.331" (8.40mm)
Series
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.594" (15.09mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.717" (18.20mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Brass
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Green
Style
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights
28.2mm