JN1AS10ML2-R
DigiKey Part Number
670-1055-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JN1AS10ML2-R
Description
CONN RCPT MALE 10POS SOLDER CUP
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Primary Material
Plastic
Packaging
Tray
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
200VAC
Shell Size - Insert
S
Cable Opening
0.472" (12.00mm)
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-20°C ~ 125°C