C4AEQBW5270A3NJ
DigiKey Part Number
399-13082-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C4AEQBW5270A3NJ
Description
CAP FILM 27UF 5% 1.1KVDC RADIAL
Detailed Description
27 µF Film Capacitor 1100V (1.1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
C4AEQBW5270A3NJ Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.969" (50.00mm)
Voltage Rating - DC
1100V (1.1kV)
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.9 mOhms