ESL107M050AGMAA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Nichicon
Nichicon
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 120mOhm @ 100kHz 10000 Hrs @ 105°C
ESL107M050AGMAA
DigiKey Part Number
399-15742-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESL107M050AGMAA
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESL107M050AGMAA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
362.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
725 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm @ 100kHz
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C