ESY156M035AC2AA
DigiKey Part Number
399-ESY156M035AC2AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESY156M035AC2AA
Description
CAP ALUM 15UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 570mOhm @ 100kHz 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESY156M035AC2AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
133 mA @ 120 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
190 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
570 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
570mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C