F161ST105K050V
DigiKey Part Number
399-11779-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-11779-1-ND - Cut Tape (CT)
399-11779-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F161ST105K050V
Description
CAP FILM 1UF 10% 50VDC 2824
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 30V 50V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 2824 (7260 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F161ST105K050V Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.185" (4.70mm)
Capacitance
Termination
Solder Pads
Tolerance
±10%
Applications
Automotive
Voltage Rating - AC
30V
Ratings
AEC-Q200
Voltage Rating - DC
50V