R413N310000M1M
DigiKey Part Number
399-5983-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R413N310000M1M
Description
CAP FILM 0.1UF 20% 1KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R413N310000M1M Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.673" (17.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
300V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)