R82EC1100CK50K
DigiKey Part Number
399-R82EC1100CK50KTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-R82EC1100CK50KCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R82EC1100CK50K
Description
CAP FILM 1000PF 10% 100VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R82EC1100CK50K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.260" (6.60mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
63V
Applications
Automotive
Voltage Rating - DC
100V