R82EC1100Z350K
DigiKey Part Number
399-18606-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R82EC1100Z350K
Description
CAP FILM 1000PF 10% 100VDC RAD
Detailed Description
1000 pF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
EDA/CAD Models
R82EC1100Z350K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.260" (6.60mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
63V
Voltage Rating - DC
100V