APA1606SECK
DigiKey Part Number
754-1053-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1053-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1053-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APA1606SECK
Description
LED ORANGE CLEAR CHIP SMD R/A
Detailed Description
Orange 601nm LED Indication - Discrete 2.1V 2-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
APA1606SECK Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Mfr
Current - Test
20mA
Wavelength - Peak
610nm
Size / Dimension
1.60mm L x 1.20mm W
Height (Max)
0.60mm
Lens Size
1.20mm x 0.60mm