APA2106EC
DigiKey Part Number
754-APA2106ECTR-ND - Tape & Reel (TR)
754-APA2106ECCT-ND - Cut Tape (CT)
754-APA2106ECDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APA2106EC
Description
2.1X0.6MM.RA.SMD.RED.LED
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red 617nm LED Indication - Discrete 2V 2-SMD, No Lead
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
170°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Independent
Wavelength - Peak
627nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
2-SMD, No Lead
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
2.10mm L x 1.00mm W
Lens Style
Rectangle with Domed Top
Height (Max)
0.70mm
Lens Size
1.70mm x 0.60mm