0449.750MR
DigiKey Part Number
F1656TR-ND - Tape & Reel (TR)
F1656CT-ND - Cut Tape (CT)
F1656DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0449.750MR
Description
FUSE BRD MT 750MA 125VAC/VDC SMD
Detailed Description
750 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
EDA/CAD Models
0449.750MR Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
0.847
Approval Agency
cULus
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.408 Ohms