0603L003/36YR
DigiKey Part Number
18-0603L003/36YRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-0603L003/36YRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-0603L003/36YRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603L003/36YR
Description
PTC RESET FUSE 36V 30MA 0603
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 36V 30 mA Ih Surface Mount 0603 (1608 Metric), Concave
Category
Time to Trip
1 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
6 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
50 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
0603 (1608 Metric), Concave
Voltage - Max
36V
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
30 mA
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Trip (It)
90 mA
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
40 A