1.5KE440CA-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 373
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 191
Datasheet
602V Clamp 3.1A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE440CA-B
DigiKey Part Number
1.5KE440CA-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE440CA-B
Description
TVS DIODE 376VWM 602VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
376V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
418V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
602V