1.5KE56CA
DigiKey Part Number
1.5KE56CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE56CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE56CA
Description
TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
77V Clamp 19.7A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE56CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
47.8V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
53.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77V