1.5SMC39A
DigiKey Part Number
1.5SMC39ATR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5SMC39ACT-ND - Cut Tape (CT)
1.5SMC39ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC39A
Description
TVS DIODE 33.3VWM 53.9V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.9V Clamp 28.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMC39A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
28.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
37.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.9V