1206L005/60WR
DigiKey Part Number
F8129TR-ND - Tape & Reel (TR)
F8129CT-ND - Cut Tape (CT)
F8129DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206L005/60WR
Description
PTC RESET FUSE 60V 50MA 1206
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 50 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Current - Max
10 A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Time to Trip
1.5 s
Series
Resistance - Initial (Ri) (Min)
3.6 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
20 Ohms
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Polymeric
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
60V
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
50 mA
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Current - Trip (It)
150 mA
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)