5.0SMDJ75CA
DigiKey Part Number
F10860TR-ND - Tape & Reel (TR)
F10860CT-ND - Cut Tape (CT)
F10860DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ75CA
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
121V Clamp 41.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
EDA/CAD Models
5.0SMDJ75CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
41.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
75V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
83.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
121V