DST8100S-A | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DST8100S-A |
Description | DIODE SCHOTTKY 100V 8A TO277B |
Manufacturer Standard Lead Time | 27 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 100 V 8A Surface Mount TO-277B |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 70 µA @ 100 V |
Mfr | Capacitance @ Vr, F 542pF @ 5V, 1MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Active | Qualification AEC-Q101 |
Technology | Mounting Type |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V | Package / Case |
Current - Average Rectified (Io) 8A | Supplier Device Package TO-277B |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 680 mV @ 8 A | Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C |
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Base Product Number |