Q4015LTTP
DigiKey Part Number
F7236-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q4015LTTP
Description
TRIAC INT TRIG 400V 15A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Internally Triggered 400 V 15 A Through Hole TO-220AB-L
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
70 mA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Configuration
Single
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Triac Type
Internally Triggered
Package / Case
TO-220-3 Isolated Tab
Voltage - Off State
400 V
Supplier Device Package
TO-220AB-L
Current - On State (It (RMS)) (Max)
15 A
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
167A, 200A