SL1021B400R
DigiKey Part Number
SL1021B400R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL1021B400R
Description
GDT 400V 20KA 3 POLE TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Gas Discharge Tube 400 V 20000A (20kA) 3 Pole Through Hole
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
20000A (20kA)
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Number of Poles
3
Series
Fail Short
No
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Axial Cylinder, 3 Lead (Radial Bend)
Voltage - DC Spark Over (Nom)
400 V