SMAJ150CA
DigiKey Part Number
SMAJ150CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ150CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ150CALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ150CA
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
243V Clamp 1.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ150CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.6A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
Yes
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
167V