SMCJ90CA-HR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 961
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
KYOCERA AVX
Diodes Incorporated
In Stock: 688
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Microchip Technology
Similar
Similar
146V Clamp 10.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ90CA-HR
DigiKey Part Number
SMCJ90CA-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ90CA-HR
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
100V