SMDJ26CA-HRA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 5 111
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
STMicroelectronics
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
42.1V Clamp 71.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMDJ26CA-HRA
DigiKey Part Number
SMDJ26CA-HRA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ26CA-HRA
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
71.3A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V