SZ1SMB160AT3G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SZ1SMB160AT3G |
Description | TVS DIODE 160VWM 259VC SMB |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 259V Clamp 2.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power - Peak Pulse 600W |
Mfr | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Frequency 125pF @ 1MHz |
Part Status Active | Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) |
Type Zener | Grade Automotive |
Unidirectional Channels 1 | Qualification AEC-Q101 |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 160V | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Breakdown (Min) 178V | Package / Case DO-214AA, SMB |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 259V | Supplier Device Package |
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.3A | Base Product Number |