SZ1SMB160AT3G
DigiKey Part Number
F11545TR-ND - Tape & Reel (TR)
F11545CT-ND - Cut Tape (CT)
F11545DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMB160AT3G
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
259V Clamp 2.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Category
Power - Peak Pulse
600W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
125pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.3A