HBLS1005-15NJ_M
DigiKey Part Number
5262-HBLS1005-15NJ_MTR-ND - Tape & Reel (TR)
5262-HBLS1005-15NJ_MCT-ND - Cut Tape (CT)
5262-HBLS1005-15NJ_MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBLS1005-15NJ_M
Description
FIXED IND 15NH 300MA 460 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 nH Unshielded Multilayer Inductor 300 mA 460mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
460mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
8 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
2.3GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)