DRS-240-36 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
FORTEC Power GmbH
In Stock: 2
Datasheet
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 36V 6.6A
DRS-240-36
DigiKey Part Number
1866-DRS-240-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRS-240-36
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 36V 238W
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
6.6A
Power (Watts)
238W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
92%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, PMBus™
AC Voltage - Input
90 ~ 305 VAC
Size / Dimension
5.09" L x 3.37" W x 4.93" H (129.2mm x 85.5mm x 125.2mm)
DC Voltage - Input (Min)
127V
DC Voltage - Input (Max)
431V
Standard Number
Voltage - Output 1
36V