DRS-240-48CAN is available for purchase but is not normally stocked.
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 48
Datasheet
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 5A
DRS-240-48CAN
DigiKey Part Number
1866-DRS-240-48CAN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRS-240-48CAN
Description
PWR SUPP, BATT & COND
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
5A
Power (Watts)
240W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
92%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
PFC, Universal Input
AC Voltage - Input
90 ~ 305 VAC
Size / Dimension
5.09" L x 3.37" W x 4.93" H (129.2mm x 85.5mm x 125.2mm)
DC Voltage - Input (Min)
127V
DC Voltage - Input (Max)
431V
Standard Number
Voltage - Output 1
48V