DRS-480-36CAN is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 3
Datasheet
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 36V 13.3A
DRS-480-36CAN
DigiKey Part Number
1866-DRS-480-36CAN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRS-480-36CAN
Description
PWR SUPP, BATT & COND
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
13.3A
Power (Watts)
479W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
93.5%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
PFC, Universal Input
AC Voltage - Input
90 ~ 305 VAC
Size / Dimension
5.93" L x 4.33" W x 4.93" H (150.7mm x 110.0mm x 125.2mm)
DC Voltage - Input (Min)
127V
DC Voltage - Input (Max)
431V
Standard Number
Voltage - Output 1
36V